Niektórym do prowadzenia firmy wystarczy pokój we własnym domu, ale wiele rodzajów działalności gospodarczej, zwłaszcza usługowej, wymaga posiadania specjalnego lokalu. Młodzi przedsiębiorcy zastanawiają się często, skąd wziąć taki lokal. Kupno własnego z reguły nie wchodzi w grę, ze względu na ograniczone finanse. Zresztą trudno decydować się na taką poważną inwestycję, jeśli nie jest się pewnym, czy interes powiedzie się. Nic więc dziwnego,  że większość przedsiębiorców szuka lokalu na wynajem. Jednak w przypadku, gdy Twój biznes dopiero się rozkręca i nie osiągasz jeszcze regularnych przychodów, comiesięczna opłata za lokal też może okazać się problemem. Co w takim przypadku? Jak znaleźć lokal w przystępnej cenie od godnego zaufania najemcy?

 Jedną z ciekawszych możliwości jest wynajęcie lokalu od miasta/gminy na szczególnych warunkach. Co jakiś czas urzędy miejskie/gminne mogą ogłaszać konkursy ofert na najem lokali użytkowych po preferencyjnych cenach dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą bądź prowadzących działalność nie dłużej niż 12 miesięcy. Takie konkurs został właśnie ogłoszony przez Urząd Miasta w Siemianowicach Śląskich.

W jaki sposób można wynająć lokal użytkowy od miasta?

Musisz wziąć udział w konkursie ofert na najem lokali. Polega to na przesłaniu pisemnej oferty na specjalnym formularzu zgłoszeniowym wraz z wymaganymi dokumentami. Formularz oraz listę dokumentów można pobrać ze strony internetowej urzędu.

Kto może wziąć udział w konkursie?

W konkursie mogą wziąć udział młodzi przedsiębiorcy (czyli tacy, którzy prowadzą firmę nie dłużej niż 12 miesięcy) oraz osoby, które planują rozpoczęcie działalności gospodarczej w najbliższym czasie po rozstrzygnięciu konkursu.

Jak długo trwa konkurs?

Konkurs trwa od 18 stycznia do 12 lutego 2018 r.

Jakie są wyjściowe ceny za wynajem lokali?

Najniższa wymagana stawka czynszu wystawiona do licytacji to 3,80 zł za 1 m2. Dokładny wykaz cen konkretnych lokali można znaleźć na stronie internetowej urzędu.

Jakiego rodzaju lokale są dostępne do wynajęcia?

Na konkurs ofert wystawiane są lokale użytkowe stanowiące gminny zasób oraz te, które są w tzw. przymusowym zarządzie, które dwukrotnie były oferowane do wynajmu w drodze przetargu i nie znalazły najemcy.

Lokale będą musiały przejść mniejsze bądź większe prace remontowe, jednak nie będzie się to wiązało z dużym wydatkiem, ponieważ urząd przygotował dla najemców program ulg za remont.

Adresy poszczególnych lokali można znaleźć w wykazie na stronie internetowej urzędu.

Jaki rodzaj działalności gospodarczej można prowadzić w wynajmowanym lokalu?

W wynajmowanym lokalu można prowadzić każdy rodzaj działalności gospodarczej poza polegającą na prowadzeniu restauracji, baru, pubu itd.

Gdzie można znaleźć szczegółowe informacje na temat konkursu i wymagań formalnych?

Wszystkie informacje znajdują się na stronie internetowej Urzędu Miasta w Siemianowicach Śląskich – http://www.siemianowice.pl/aktualnosci/gospodarka/atrakcyjne-stawki-czynszowe-dla-poczatkujacych-przedsiebiorcow.11062/.

Tam też zamieszczony jest regulamin konkursu i inne dokumenty, z którymi musisz zapoznać się przed zgłoszeniem się do konkursu.